RODITELj IZ DUŠE

Novo izdanje iz edicije Pedagoška raskršća

Beleška o autorki Dobrili Grujić

Dobrila Grujić je magistar socijalnog rada i socijalne politike. Skoro četiri decenije rada posvetila je zaštiti dece i porodice u oblastima predškolskog vaspitanja, populacione politike, porodično-pravne i socijalne zaštite. Na poslovima sekretara za socijalnu i dečju zaštitu u Beogradu, a zatim pomoćnika ministra za brigu o porodici, učestvovala je u kreiranju dobrih praksi koje potrebe i dobrobit deteta stavljaju u centar društvene pažnje. Poslednje dve decenije jedan je od kreatora i nosilaca reformskih promena u sistemu zaštite dece u Srbiji, s posebnim uticajem na razvoj hraniteljstva. Objavila je jedanaest knjiga kao autor ili koator. Dugogodišnji je konsultant Unicefa.

Dobitnik je Prve nagrade za poseban doprinos u sistemu socijalne zaštite, Plakete Skupštine grada Beograda, godišnje nagrade „Vasa Pelagić” za vrhunska ostvarenja u obrazovanju, i mnogih drugih priznanja.

 

KNjIGA „Roditelj iz duše”

Knjiga Roditelj iz duše plod je znalačkog ukrštanja teorijskog znanja i višedecenijske prakse. Pisana je razumljivim jezikom i namenjena širokom krugu čitalaca: sadašnjim i budućim roditeljima, starateljima/hraniteljima, vaspitačima, pedagozima i svima onima koji učestvuju u procesu odrastanja dece, njihovog odgajanja i vaspitavanja.

Obuhvativši period od samog rođenja pa sve do punoletstva i odvajanja, autorka je kroz brižljivo odabrane primere iz stručne prakse osvetlila ključne tačke i ukazala na svu kompleksnost odrastanja na jednoj, i vaspitavanja na drugoj strani. Mrežom prikazanih situacija, i relacija i odnosa koji iz njih proizlaze, od početka do kraja je ubedljivo argumentovala profesionalni stav potvrđen uspešnom realizacijom programa „Dete u centru”.

Stoga je ova knjiga dragoceni i siguran vodič svima onima koji žele da zaista doprinose valjanom odgajanju dece. Stavljajući u prvi plan činjenicu da vaspitavanje počiva na ljubavi, na razumevanju i poštovanju ličnosti deteta, njegovih želja i potreba – autorka ne zapostavlja ni složenost pozicije odraslih i njihove zahtevne i odgovorne uloge.

Da bi dete razvijalo sopstvene sposobnosti, neophodna mu je svesrdna i dosledna podrška odraslih. A da bi izraslo u ličnost koju odlikuju poštovanje i odgovornost i prema sebi i prema drugima, potrebno je savesno učestvovanje svih onih koji mu u tome pomažu. To nije uvek lako, pokazuje nam ova knjiga na upečatljivim i prepoznatljivim primerima, ali nam pritom nudi i puteve za razrešavanje i prevazilaženje mnogih teškoća.